gold and silver heart shaped accessory

Czy suplementy diety działają?

Słyszymy codziennie wiele zachęcających wiadomości o suplementach zwłaszcza w reklamach. W serii badań uznano witaminę D za możliwą obronę przed długą listą chorób, w tym raka, cukrzycy, depresji, a nawet przeziębienia. Kwasy tłuszczowe omega-3 są reklamowane jako zapobiegające udarom i innym zdarzeniom sercowo-naczyniowym. Przeciwutleniacze, takie jak witamina C i E oraz beta karoten, były postrzegane jako obiecujące srebrne pociski przeciwko chorobom serca, rakowi, a nawet chorobie Alzheimera.

Czy suplementy diety działają? Często entuzjazm dla tych witamin i suplementów przewyższa dowody. A kiedy dostępne są rygorystyczne dowody z randomizowanych, kontrolowanych badań, często wyniki są sprzeczne z wynikami badań obserwacyjnych.
Niektóre suplementy, które w badaniach obserwacyjnych wykazały korzyści zdrowotne, po bardziej rygorystycznych testach okazały się nie tylko nieskuteczne, ale także ryzykowne. Witamina E, o której początkowo sądzono, że chroni serce, później odkryto, że zwiększa ryzyko udarów krwotocznych. Kiedyś uważano, że kwas foliowy i inne witaminy z grupy B zapobiegają chorobom serca i udarom – aż późniejsze badania nie tylko nie potwierdziły tej korzyści, ale faktycznie wzbudziły obawy, że wysokie dawki tych składników odżywczych mogą zwiększać ryzyko raka.

Każdego dnia potrzebujemy różnorodnych składników odżywczych, aby zachować zdrowie, w tym wapnia i witaminy D, aby chronić nasze kości, kwasu foliowego do produkcji i utrzymania nowych komórek oraz witaminy A, aby zachować zdrowy układ odpornościowy i wzrok.
Jednak źródło tych składników odżywczych jest ważne. Zazwyczaj najlepiej jest próbować pozyskiwać te witaminy, minerały i składniki odżywcze z pożywienia, a nie z suplementów. Owoce, warzywa, ryby i inna zdrowa żywność zawierają składniki odżywcze i inne substancje, których nie ma w pigułce, które działają razem, aby zachować zdrowie. Nie możemy uzyskać takiego samego efektu synergicznego z suplementu. Przyjmowanie niektórych witamin lub minerałów w dawkach wyższych niż zalecane może nawet zakłócać wchłanianie składników odżywczych lub powodować działania niepożądane.
Dlatego jeśli decydujesz się suplementować daną witaminę sprawdź najpierw czy faktycznie masz jej niedobory i nie zażywaj ilości większych niż zalecane a najlepiej konsultuj to z lekarzem.