right human eye

Drgająca powieka

Bezwiedny skurcz mięśnia okrężnego oka niewiele nam mówi, jeśli jednak nazwiemy go drganiem powieki, okazuje się, że każdy z nas niejednokrotnie miał z nim do czynienia. U niektórych z nas drganie powieki występuje tak często, że staje się nie tylko irytującym objawem, ale i powodem do niepokoju.

Jedną z najczęstszych przyczyn drgania powieki jest niedobór magnezu w organizmie. Wówczas zażywanie suplementów zawierających magnez, magnezu w tabletkach lub produktów spożywczych zawierających ten pierwiastek może zniwelować problem. Warto wówczas uzupełnić dietę w takie produkty jak kakao, orzechy laskowe, migdały, pistacje, banany, cytrusy, jabłka, warzywa strączkowe i produkty pełnoziarniste. Kolejną przyczyną drgania powieki jest chroniczny stres i zmęczenie, dlatego warto zrewidować swój tryb życia.

Jeśli jesteśmy w stanie zmniejszyć poziom stresu poprzez eliminację jego przyczyn lub ziołowe tabletki na uspokojenie, a także znaleźć czas na wysypianie się, aktywność fizyczną i zdrową dietę, z pewnością zauważymy poprawę. W skrajnych sytuacjach drganie powieki to najmniej dokuczliwy objaw nadmiernego stresu i nadwyrężonych nerwów, do którego dochodzą problemy żołądkowe, nerwobóle, wahanie nastrojów i silne migreny.

Takiego stanu nie warto bagatelizować, ponieważ wszelkie odmiany nerwicy bardzo szybko się rozwijają i objawiają dysfunkcjami albo dolegliwościami różnych organów. Warto wówczas postawić na zdrowie i zadbać o siebie, udając się do lekarza, który pomoże nam osiągnąć upragniony spokój i radzić sobie ze stresującymi sytuacjami na bieżąco. Drganie powieki to również dolegliwość, na którą często narzekają kobiety w ciąży. Dzieje się tak dlatego, że potrzebują one o wiele więcej witamin i minerałów. Wyeliminowanie używek to podstawa, ale warto również zadbać wtedy o odpowiednią ilość magnezu i potasu, które znajdziemy w naturalnych produktach. Jeśli drganie powieki łączy się z innymi niepokojącymi objawami, należy o wszystkich opowiedzieć lekarzowi pierwszego kontaktu. O ile dolegliwość ta sama w sobie najczęściej nie wymaga pomocy lekarza, o tyle w niektórych przypadkach może być jednym z objawów tak poważnych schorzeń jak choroby oczu, stwardnienie rozsiane, porażenia Bella czy niepożądanym skutkiem zażywania niektórych leków.

Powinniśmy więc monitorować nasz organizm i obserwować zachodzące w nim zmiany, aby szukać pomocy najwcześniej, jak to możliwe.