assorted-color clothes lot hanging on wooden wall rack

Jak nadać ubraniom drugie życie?

Moda szybko przemija. Ubrania przestają być trendi. Wiele ciuchów, jeszcze w dobrym stanie ląduje w śmietniku. Często, odzież nie odpowiada pod względem rozmiaru czy stylu. Mimo, ze nie jest używana trafia do kosza.

Aby łatwiej odnaleźć się we własnej szafie warto podzielić odzież na kategorie: do noszenia, do oddania, do wyrzucenia.
Obrania do noszenia wieszamy w szafie, układamy na półce. Zamiast kupować nowe ubrania, warto pomyśleć o ubraniach z drugiej ręki. W ten sposób zmniejszamy ilość śmieci na naszej planecie.
Do drugiej grupy trafiają ubrania, które są za duże, za małe czy po prostu przestały nam się podobać, czujemy się w nich źle. Jednak, jest to niezniszczona odzież. Warto podarować te ubrania w prezencie mamie, cioci, siostrze sąsiadce czy przyjaciółce. Można również wystawić niepotrzebną część garderoby na sprzedaż za pośrednictwem popularnych serwisów aukcyjnych. Niepotrzebne, ale w dobrym stanie ubrania po dzieciach można podarować potrzebujące rodzinie czy wrzucić do pojemnika PCK.

Ubrania z kategorii do wyrzucenia to odzież, która jest zniszczona. Do tej grupy trafiają najczęściej ciuchy, ulubione ubrania, które często nosimy. Dlatego warto sprawdzić czy na pewno nie da się ich naprawić, zacerować, wywabić plamy czy dać intensywny kolor barwnikiem do odzieży. Odzież, której nie da się naprawić można przerobić na ściereczki. Będzie można je wykorzystać do sprzątania kuchni, łazienki wycierania kurzu czy rozlanego napoju. Z takich skrawków można również stworzyć ładne ubranka dla lalek. Zniszczoną odzież można przekazać również do schroniska. Pracownicy schroniska wykorzystają je jako posłanie dla psów. Osoby potrafiące szyć na maszynie, ze skrawków materiałów mogą wykonać stylową narzutę. Jednak, nie trzeba być mistrzem krawiectwa, żeby stworzyć coś skrawków materiałów. Do stworzenia własnych projektów można wykorzystać klej do tkanin. Popularna stała się torba na zakupy zrobiona z koszulki.

Niepotrzebnym czy zniszczonym ubraniom można nadać drugie życie. Jest wiele możliwości zastosowania niechcianej garderoby. Zanim jakaś odzież trafi do kosza, warto zastanowić się czy na pewno nie można jej komuś oddać lub wykorzystać.

Leave a Reply