brown and purple eyeshadow palette

Kosmetyki które nie uczulają

Z szeroko zakrojonych badań wiadomo, że zapach, naturalny czy syntetyczny, jest powszechnym składnikiem uczulającym dla wszystkich typów skóry. Jednak pomimo tych informacji składniki zapachowe czyhają w większej liczbie produktów do pielęgnacji skóry, niż możesz sobie wyobrazić. Wiele osób ma trudności z zaakceptowaniem faktu, że zapach stanowi problem dla skóry, więc najlepiej zacząć od wyjaśnienia, o co chodzi.

Dlaczego tak wiele produktów zawiera zapach?

To świetne pytanie, a odpowiedź jest naprawdę prosta: to dlatego, że większość ludzi lubi, gdy ich produkty do pielęgnacji skóry i włosów ładnie pachną. Firmy kosmetyczne rozumieją moc przyjemnie pachnącego produktu i jaki ma to wpływ na decyzje zakupowe konsumentów i ich doświadczenia związane z używaniem produktu w domu.
Innym powodem, dla którego zapachy pojawiają się w produktach, których używasz, jest to, że wiele produktów kosmetycznych w naturalny sposób nie pachnie zbyt dobrze bez ich pomocy. Piękny, unoszący się zapach pomaga ukryć niezbyt przyjemny normalny zapach produktu. Istnieją jednak składniki i kroki formułowe, które należy podjąć, aby uzyskać produkt o neutralnym zapachu lub bezzapachowy, który nie budzi zastrzeżeń. Innymi słowy, dodawanie produktów zapachowych nie jest koniecznością.

Oto lista niektórych z bardziej typowych pachnących składników, które pojawiają się w produktach do pielęgnacji skóry. Oczywiście jest ich znacznie więcej, ale to dobry podkład ułatwiający zakupy:
Linalool
Citronellol
Limonene
Geraniol
Eugenol
Olejek lawendowy (Lavandula angustifolia)
Ekstrakt z kwiatu róży (Rosa damascena)
Olejek z bergamotki (Citrus bergamia)
Olejek ylang-ylang (Canaga odorata)
Cytryna (Citrus Limon)
Limonka (Citrus aurantifolia lub Citrus medica)
Pomarańcza (Citrus sinensis)
Tangerine (Citrus Tangerine)
Mięta pieprzowa (Mentha piperita)
Mięta zielona (Mentha spicata)
Eukaliptus
Cynamon (Cinnamomum)

Czy twój nos może rozpoznać konkretny zapach?

Niestety nie może. Niektóre naturalne składniki mają przyjemny zapach, ale nie powodują podrażnień i są dobre dla skóry. Przykłady obejmują melon, wanilię, ogórek, aloes, migdał, mango, kokos, masło kakaowe, masło shea i ogórek.

Innym razem produkt może nie mieć aromatu, ponieważ zawiera on zapach maskujący zapach prawdziwych składników do pielęgnacji skóry, które nie pachną przyjemnie. Jak na ironię, zapach jest dodawany, więc produkt nie ma wyczuwalnego zapachu!
Wiele dobroczynnych składników do pielęgnacji skóry (na przykład przeciwutleniaczy) ma naturalny zapach, a niektóre z nich nawet świetnie pachną! Odróżnienie silnych przeciwutleniaczy, które chronią skórę przed środowiskiem, od tych, które są po prostu dodawane, aby „robić zakupy przez nos”, nie jest łatwe.

Jak wszystko w pielęgnacji skóry, podstawowe informacje znajdują się (lub przynajmniej powinny) znajdować się na etykiecie składników, ale ponieważ większość składników brzmi jak kurs chemii w college’u, większość ludzi nie jest w stanie ich rozszyfrować.