white and blue corded device

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa – przygotowanie.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa wcale nie musi być nieprzyjemna. Maluchy zazwyczaj są ciekawe nowych doznań i doświadczeń. Najlepiej na pierwszą wizytę kontrolną wybrać się kilkuletnim dzieckiem, które z łatwością się porozumiewa i wykonuje polecenia.


Przed pójściem do dentysty warto poćwiczyć z dzieckiem otwieranie buźki i wytłumaczyć, że ząbki trzeba obejrzeć. Jeśli sami w domu regularnie przeglądamy co jakiś czas zęby własnego dziecka, to również w gabinecie stomatologicznym nie powinno być z tym problemów. W gabinecie znajdują się różnego rodzaju sprzęty i dosyć ostre światło. Warto oswoić malucha z tymi przedmiotami tłumacząc do czego służą. Wielka lampa, to latarka, dzięki której dokładnie obejrzymy zęby. Małe lustereczko pomaga nam popatrzeć na jamę ustną z drugiej strony, a wydmuchiwane powietrze na ząbki działa jak zwykła pompka do nadmuchiwania balonów. Tego typu porównania trafią do każdego malucha, dlatego przed pierwszą wizytą warto mu wszystko na spokojnie wytłumaczyć.

Pamiętajmy, że regularne kontrole zębów mlecznych są niezwykle ważne. Próchnica, która rozwija się w mleczakach może potem przejść na zęby stałe. Chore zęby mają wpływ na cały organizm dziecka, dlatego warto je leczyć i chodzić na regularne przeglądy.

Leave a Reply