several onions

Właściwości zdrowotne buraka

Polska rolnictwem stoi, a w związku z tym buraki były od wieków częstym gościem na polskim stole. Tak częstym, że kiedy ułatwiono nam dostęp do wielu egzotycznych i mniej powszechnych w Polsce warzyw, buraki zeszły na margines i przestaliśmy je doceniać.

Odgrywały ważną rolę głównie w święta Bożego Narodzenia, kiedy na wielu stołach obowiązkowo pojawiał się barszcz z uszkami, albo jako dodatek do obiadu w postaci ćwikły z chrzanem. Na szczęście w ostatnich latach buraki wracają do łask i stają się częstym składnikiem modnych dań wegetariańskich i wegańskich, na przykład zapiekanek warzywnych, zup kremowych czy soków warzywnych. Na szczęście, ponieważ buraki są niezwykle zdrowymi warzywami, które posiadają wiele właściwości leczniczych.

Buraki są wyjątkowo niskokaloryczne, dlatego zaleca się je osobom na dietach. Najzdrowszym przetworem z buraków jest sok, w którym znajdziemy nie tylko magnez, potas, cynk, żelazo i fosfor, ale również bardzo rzadkie pierwiastki, w tym rubid. Jego bogaty skład jest pomocny w hamowaniu rozwoju chorób nowotworowych, a wysoka zawartość witaminy C zwiększa odporność i pomaga w leczeniu przeziębień i infekcji.

Składniki buraków mają bardzo dobry wpływ na wzmocnienie kości i zębów, a także na pracę mózgu. Jedzenie tych warzyw zaleca się również osobom, które mają problemy żołądkowo-przełykowe, na przykład częste nawroty zgagi. Jeśli wzbogacimy naszą dietę o buraki i będziemy je spożywać regularnie, pomożemy naszemu organizmowi pozbywać się toksyn i obniżymy ciśnienie krwi. Buraki są więc nie tylko smaczne, ale również wyjątkowo zdrowe. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zadbać o to, by w naszej diecie nie brakowało tych warzyw.