orange tomatoes

Pomidory. Dobry element codziennej diety

Pomidor jest jagodą, choć nazywa się go warzywem. Obecnie jest niezwykle popularny w różnych częściach świata, także w Europie i Polsce, gdzie jest obecny w codziennej diecie wielu ludzi. Pomidor pochodzi z Ameryki Południowej lub Środkowej, a do Europy dotarł za sprawą odkrycia Ameryki pod koniec XV wieku. W strefie międzyzwrotnikowej pomidor rośnie jako bylina, natomiast w obszarze strefy umiarkowanej jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Jego kwiaty są samopylne. Owoce tej rośliny to duże, czerwone, soczyste jagody. Obecnie znaleźć można wiele odmian pomidora, na przykład pomidor malinowy, wiśniowy i inne.

Pomidory są obecne w diecie wielu ludzi w Polsce i w Europie, są też bardzo chętnie kupowane, a zapotrzebowanie na nie jest od wielu lat niesłabnące. Pomidory wykorzystywać można na wiele różnych sposobów. Klasycznym zastosowaniem pomidora jest jedzenie go na surowo, na przykład w postaci plasterków do kanapek, sałatek, kebabów i tym podobne. Jednakże mogą one występować również w innej postaci, na przykład stanowić koncentrat do zup. Popularnym zastosowaniem pomidorów jest również keczup, czyli znany dodatek do przeróżnych potraw. Z pomidorów robi się również różnego rodzaju sosy oraz soki.

Wydaje się, że tak duża popularność i zastosowanie tego warzywa opiera się nie tylko na przyjemnym wyglądzie i dobrym smaku, ale również na jego bogatej wartości odżywczej. Pomimo stosunkowo niskiej kaloryczności pomidor zawiera wiele elementów, które są potrzebne i korzystne dla organizmu człowieka. Oprócz białek, węglowodanów, tłuszczy i wody w pomidorach znajduje się wiele witamin, mikro- i makroelementów. Ważnymi składnikami, które zawarte są w pomidorach, są między innymi fosfor, wapń, magnez, potas i sód, które stanowią grupę makroelementów, jak również jod, żelazo, miedź, cynk i mangan, które są mikroelementami. Oprócz tego pomidory zawierają dużo witaminy C, B1, B2, B3, B6, B12, foliany oraz witaminę A, D i E. Wszystkie te składniki i ich odpowiednia dawka są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka i jego ogólnego zdrowia.

Pomidor to warzywo, które jest obecne w codziennej diecie wielu ludzi z różnych powodów. To warzywo, które nie tylko ładnie wygląda, dobrze smakuje i znajduje szerokie zastosowanie pod różnymi postaciami, ale przede wszystkim jest niskokaloryczne, a zawiera przy tym wiele wartościowych i odżywczych składników, które powinny być obecne w diecie każdego człowieka w odpowiednich, przemyślanych i zrównoważonych ilościach.

Leave a Reply