photo of red rose

Symbolika pierścionka zaręczynowego

Tradycja obdarowywania ukochanej pierścionkiem zaręczynowym sięga starożytnego Rzymu. Pierwsze pierścionki, które mężczyźni wręczali wybrankom serca nie były wcale ze złota, ale zostały wykonywane z metalu. Co dzisiaj symbolizuje pierścionek zaręczynowy? Przeczytaj poniższy artykuł!

Symbolika pierścionka zaręczynowego – co oznacza?

Pierścionek zaręczynowy symbolizuje wierność, trwałość relacji, oddanie i nieskończoność. W Polsce, kobiety noszą pierścionek na serdecznym palcu prawej ręki, ale w wielu krajach wygląda to zupełnie inaczej. W Wielkiej Brytanii narzeczone zakładają pierścionki zaręczynowe na lewą dłoń! W Skandynawii natomiast, w dniu ślubu panna młoda otrzymuje pierścionek identyczny, jak ten zaręczynowy.

Pierścionki, które przechodzą z pokolenia na pokolenie

Bardzo wiele pań otrzymuje pierścionki od swoich narzeczonych, które kiedyś należały do matek, babek czy prababek tych mężczyzn. Taki pierścionek jest nie tylko drogocenny ze względu na szlachetność materiałów, z których jest wykonany. Sentymentalny wydźwięk starego pierścionka zaręczynowego ma ogromne znaczenie i sprawia, że kobieta nosi na palcu wyjątkowy, unikatowy i jedyny w swoim rodzaju pierścionek!

Jakie kamienie w pierścionku zaręczynowym?

Oczywiście diamenty są najbardziej drogocennymi kamieniami. Symbolizują luksus, dostatek, ale także niewinność, czystość i największe wartości. Pierścionek zaręczynowy z dużym diamentem to spory wydatek, ale za to wygląda przepięknie i prezentuje się wspaniale. Mniejsze kamienie będą tańsze, ale swoim blaskiem i pięknem nie ustępują w niczym pierścionkom z dużymi kamieniami. Diament jest również symbolem trwałości, ponieważ tego kamienia szlachetnego nie da się po prostu zniszczyć. Pierścionki z cyrkoniami będą oczywiście tańsze, a już szmaragdy i rubiny mogą być równie kosztowne, co niektóre diamenty. Zarówno szmaragd, jak i rubin nie są, aż tak popularne, jak diamenty. Czerwony rubin symbolizuje namiętność i gorącą miłość, szmaragdy zaś przyciągają uwagę niebanalnym połyskiem i zjawiskową barwą. Bez względu na to, jaki Ty pierścionek zaręczynowy dostaniesz, liczy się oczywiście szczere uczucie i zaangażowanie.

Niestety, ale ani największe diamenty, ani rubiny czy szmaragdy, ani też najzwyklejsze cyrkonie nie dają gwarancji stałego związku, jednak bez pierścionka zaręczynowego nie wyobrażamy sobie tradycji! Najdroższe i najkosztowniejsze pierścionki zaręczynowe, które przechodzą z pokolenia na pokolenie należą do rodziny królewskiej w Wielkiej Brytanii, a jak nam wiadomo, w rodzina ta nie obyła się bez skandali, rozwodów czy nieudanych związków!