Pexels Life Of Pix 7643 2

Prezentowanie umiejętności w CV

CV to nie tylko opis naszego doświadczenia zawodowego czy edukacji, ale także miejsce, gdzie możemy zaprezentować nasze umiejętności. To one często decydują o tym, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Warto więc zadbać o podkreślenie swoich mocnych stron i umiejętności, które będą przydatne w wykonywanej pracy. W niniejszym artykule omówimy najlepsze sposoby na prezentowanie umiejętności w CV.

Prezentowanie umiejętności w CV

Podczas poszukiwania pracy ważnym elementem jest posiadanie dobrze przygotowanego CV. Jako że jest to pierwszy kontakt pracodawcy z kandydatem, warto zadbać o to, by prezentowało ono nas jak najlepiej. Jednym z ważnych elementów, które powinny się w nim znaleźć, są umiejętności. Poniżej przedstawimy, jakie umiejętności warto umieścić w CV i jak to zrobić.

Umiejętności

  • Kluczowe umiejętności
  • Umiejętności miękkie
  • Umiejętności techniczne/pozycjonowanie się przez umiejętności
  • Umiejętności społeczne/języki obce

Kluczowe umiejętności

Kluczowe umiejętności to te, które są wymagane w danym zawodzie. Są to umiejętności, które czynią nas bardziej kompetentnymi i wartościowymi pracownikami. Warto zwrócić uwagę na to, jakie umiejętności wymagane są w ofercie pracy, na którą aplikujemy i spróbować umieścić w CV te, które posiadamy. Możemy również poprosić o opinie naszych poprzednich pracodawców o naszych kluczowych umiejętnościach i wykorzystać je jako potwierdzenie.

Umiejętności miękkie

Umiejętności miękkie, czyli tzw. „soft skills”, to cechy osobowościowe, które pomagają nam w komunikacji z innymi ludźmi i na co dzień. Są to np. umiejętność pracy w zespole, kreatywność, empatia. W CV warto umieścić te cechy, które szczególnie wyróżniają nas spośród innych kandydatów, jednak warto pamiętać, że nie każda cecha osobowościowa musi zostać umieszczona w CV.

Umiejętności techniczne/pozycjonowanie się przez umiejętności

Umiejętności techniczne, takie jak znajomość obsługi programów biurowych czy umiejętność programowania, są szczególnie ważne w niektórych branżach. Warto umieścić je w CV w sposób, który pokazuje naszą wiedzę i umiejętności. Można np. wymienić programy, z którymi jesteśmy zaznajomieni lub opisać krótko projekty, które realizowaliśmy.

Umiejętności społeczne/języki obce

Umiejętności społeczne, takie jak umiejętność negocjacji czy zaangażowanie w prace wolontaryjne, mogą być dodatkowym atutem dla kandydata. Warto umieścić je w CV jako potwierdzenie naszej otwartości i zaangażowania. Dodatkowo, znajomość języków obcych to umiejętność, która jest często wymagana w dzisiejszych czasach. Warto umieścić informacje na temat znajomości języków obcych w CV, szczególnie jeśli jest to wymagane w ofercie pracy.

Podsumowując, umiejętności to ważny element CV, który warto w sposób przemyślany przedstawić. Kluczowe umiejętności, umiejętności miękkie, techniczne, społeczne oraz języki obce to informacje, które warto umieścić w CV, jednak należy pamiętać, żeby nie przesadzać i wybrać te informacje, które naprawdę nas wyróżniają.