person holding amber glass bottle

Jak zrobić olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to olejki, które można ekstrahować z roślin (lub z innych źródeł). Typową metodą ekstrakcji jest destylacja z parą wodną. W tym celu możesz faktycznie kupić lub stworzyć swój własny olejek. Jak się za to zabrać?

Łatwa ekstrakcja olejków eterycznych DIY

Za pomocą tej metody możesz ekstrahować olejki eteryczne z roślin, z których normalnie nie znajdziesz olejków. Może to być mięta, np. mięta czekoladowa. Ale znalezienie olejku czekoladowo-miętowego zwykle sprawia że trzeba pracować z olejkami smakowymi, a nie prawdziwymi.

Możesz także tworzyć mieszanki, których nie ma w naturze. Można zrobić olejek eteryczny DIY z mchu dębowego, lawendy i paczuli. Trzeba zdobyć małą roślinę paczuli choćby z lokalnego sklepu hydroponicznego. Zapach był niesamowity! Ale podobnie jak w przypadku mięty czekoladowej ilość uzyskanego oleju będzie niewielka.

Składniki i materiały do olejków eterycznych dla majsterkowiczów

  • garnek z pokrywką
  • woda destylowana
  • wystarczająca ilość świeżego materiału roślinnego do wypełnienia garnka około połowy (co najmniej 3-4 filiżanki, posiekane)
  • czas

Proces

Umieść materiał roślinny w garnku i zalej wodą. Woda nie powinna wypełniać więcej niż 3/4 objętości garnka. Załóż pokrywkę do góry nogami. (Wklęsła konstrukcja pozwoli każdej powstającej parze na kondensację i powrót do garnka. Jeśli nie masz pokrywki, możesz użyć talerza).
Obróć garnek mocno, aby podgrzać wodę. Gdy woda jest gorąca, zmniejsz poziom. Duś na wolnym ogniu przez 3-4 godziny.
Po ugotowaniu materiału roślinnego wyłącz i ostudź. Gdy ostygnie, włóż je do garnka do lodówki. Zostaw to na noc.
Następnego dnia wyciągnij garnek z lodówki. Na wierzchu utworzy się cienka warstwa oleju, która po ostygnięciu będzie twarda. (To są twoje olejki eteryczne diy!) Ostrożnie zdejmij olej z wody. Pracuj szybko – zacznie się szybko topić!
Umieść to w butelce i zakręć. Dobrze oznakuj zawartość. Na dnie może znajdować się niewielka ilość płynu na bazie wody. Możesz delikatnie podgrzać olej, aby zamienić płyn w parę i uwolnić go z oleju. Nie podgrzewaj olejku zbyt długo, ponieważ może stracić swoją moc.
Przechowuj w kolorowym szklanym pojemniku z dala od światła i ciepła.