Pexels Andre Furtado 1559920

Uwolnienie się od lęków

Lęki towarzyszą nam niemalże każdego dnia. Mogą być związane z przeszłością, przyszłością, obecnymi wydarzeniami czy codziennymi sytuacjami. Często są źródłem nie tylko dyskomfortu, ale też ograniczeń w naszym życiu oraz rozwoju osobistym i zawodowym. Warto jednak pamiętać, że każdy z nas może nauczyć się radzić z lękami i uwolnić się od ich wpływu na codzienne funkcjonowanie.

UWOLNIENIE SIĘ OD LĘKÓW – JAK TO ZROBIĆ?

Człowiek nierzadko poddaje się wpływom negatywnych emocji, na przykład lęku. Ten stan psychiczny może skutecznie uniemożliwić mu wykonywanie normalnych czynności, a nawet prowadzić do chorób i dolegliwości somatycznych. Jak uwolnić się od lęków i odzyskać siłę wewnętrzną?

PROCES PRZYJĘCIA LĘKU

Lęk jest naturalnym ludzkim odruchem wobec sytuacji, które wydają się niebezpieczne lub nieprzewidywalne. Jednak, kiedy ten stan staje się przesadny i zaczyna uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie, należy zacząć działać. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że lęk jest częścią procesu przyjmowania nowych emocji.

  • Acceptance – należy zaakceptować, że lęk jest częścią życia
  • Embrace – należy przyjąć, że przyjęcie i oswajanie lęku pomaga lepiej zrozumieć siebie
  • Identify – zidentyfikować konkretną sytuację, która wywołuje lęk
  • Notice – zauważyć, jakie emocje i myśli pojawiły się w związku z sytuacją
  • React – przemyśleć, w jaki sposób można zareagować na sytuację

JAKIE TECHNIKI STOSOWAĆ?

Zacząć możesz od skorzystania z prostych technik relaksacyjnych. Znajdź miejsce, w którym będzie Ci wygodnie i w ciszy spróbuj skupić się na swoim oddechu. Pamiętaj, żeby oddech był wolny, głęboki i rytmiczny. Oddychaj przez nos, a wydychaj przez usta.

Ważnym elementem jest znalezienie aktywności, która pozwoli Ci zrelaksować się i oderwać od problemów. Być może jest to jazda na rowerze, joga, pływanie lub gotowanie. Regularnie wykonywanie takiej aktywności przynosi korzyści zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Podczas oswajania lęku warto skorzystać z pomocy specjalistów – psychologów, terapeutów lub coachów. Takie osoby specjalizują się w tym, jak wspomóc ludzi cierpiących na lęk i pozwolić im na odzyskanie kontroli nad swoim życiem.

JAK RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM NA CO DZIEŃ?

Lęk może być trudny do opanowania, ale warto wiedzieć, jak zaczyna się pojawiać i jak na niego reagować.

  • Praktykować – opanowanie technik relaksacyjnych wymaga rutyny i ciągłego ćwiczenia
  • Myśleć pozytywnie – skup się na pozytywnych aspektach każdej sytuacji
  • Zacznij prowadzić dziennik myśli – książka, w której zapisujesz swoje myśli, uczucia i emocje
  • Pozostań w teraźniejszości – skup się na tym, co dzieje się tu i teraz, a nie na przyszłości lub przeszłości

JAK CIESZYĆ SIĘ ŻYCIEM BEZ LĘKU?

Uświadomienie sobie, że lęk jest naturalnym odruchem człowieka, może pozwolić na opanowanie go i uniknięcie dalszych dolegliwości. Z menu terapeutycznego wzbogać swoje codzienne rytuały w techniki relaksacyjne i koncentrację pozytywnej energii. Poza tym, dbaj o swoje ciało – odpowiednie odżywianie, sen i aktywność fizyczna to klucz do dobrego samopoczucia.