spilled coins from the jar

Jak nauczyć się oszczędzać?

Oszczędzanie to umiejętność, którą z reguły nabywa się samemu. Przyczynami szukania oszczędności są zazwyczaj chwilowe braki w naszym budżecie. Oszczędzanie pieniędzy to również jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych.

Wielu ludzi nie ma jednak pomysłu jak nauczyć się oszczędzać. Żeby zacząć wprowadzać w życie plany oszczędzania, należy postawić sobie pytanie: po co to robimy? Polecam wypisać kilka naszych motywacji i położyć lub powiesić w widocznym miejscu, na przykład na lodówce. Najważniejszym, zarazem pierwszym krokiem będzie dokładne przyjrzenie się swoim wydatkom.

Proponuję przez miesiąc spisywać to, na co wydajemy pieniądze, ważna jest przy tym skrupulatność, nie opuszczamy żadnej złotówki! Kiedy już wiemy na co idą nasze pieniądze, możemy lepiej je kontrolować. Podstawowa zasada oszczędzania jest taka, że na zakupy chodzimy z listą! I nie kupujemy nic, czego na niej nie ma.

Pamiętajmy o tym, żeby do sklepu nie wchodzić głodnym. Głód wpływa na decyzje, które podejmujemy, chcemy wtedy zrobić zakupy szybko, a potem uciekać do domu i coś zjeść. Dodatkowo róbmy zakupy w sklepach, w których ceny są konkurencyjne. O gaszeniu światła w pokoju, w którym się nie znajdujemy nie trzeba przypominać. Dotyczy to także telewizji. Zmniejszając liczbę godzin spędzonych przed telewizorem obniżymy nasze rachunki. Wprowadzając co miesiąc mały krok, możemy bezboleśnie zacząć oszczędzać.

Leave a Reply