macro shot of vegetable lot

Jak potas wpływa na nasze zdrowie?

Potas to jeden z tych składników odżywczych, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Dlaczego jest on tak ważny? Jakie produkty mogą dostarczyć nam większe ilości potasu?


Potas to bardzo ważny składnik mineralny, dzięki któremu można zachować równowagę między komórkami a płynami ustrojowymi. Gdy codzienna dieta nie dostarcza nam odpowiednich ilości potasu, rośnie ryzyko pojawienia się takich problemów, jak nadciśnienie czy problemy z trawieniem. Poważniejsze niedobory potasu mogą skutkować pojawieniem się chorób serca czy udaru.

Gdy w naszej diecie potasu jest zbyt mało, organizm wysyła nam charakterystyczne sygnały. Typowe objawy w takim przypadku to skurcze mięśni oraz ich znaczne osłabienie. Gdy dieta jest zbyt uboga w potas, częściej i szybciej odczuwamy zmęczenie, cierpimy też z powodu nadmiernego zdenerwowania i bezsenności. Niedobór potasu oznacza też problemy z obrzękami i biegunką, częstym symptomem są tu również bóle głowy. Wszystkie te dolegliwości mogą mieć fatalny wpływ na nasze życie.

Co możemy zrobić, by uchronić się przed takimi problemami? Przede wszystkim zmodyfikować swą dietę w taki sposób, by częściej pojawiały się w niej produkty będące dobrymi źródłami tego minerału. Ziemniaki, szpinak i groch sprawdzą się tu doskonale, warto też sięgnąć po pomidory oraz sok z tych warzyw. Sporo potasu znajduje się też w bananach oraz morelach, dobrym jego źródłem są też śliwki, morele i daktyle. Jeśli niedobory potasu są poważne, możemy wykorzystać też suplementy diety z tym składnikiem mineralnym. Dzięki temu nasz organizm będzie mógł wrócić do normy, a my znów będziemy się cieszyć dobrym samopoczuciem.

Leave a Reply